یکی از اصلی ترین وسایل برقی منزل، ماشین لباسشویی است که وجود آن در هر خانه و برای خانواده ها، امری ضروری به حساب می آید؛ چرا که شستن حجم زیاد لباس ها با دست و در زندگی های آپارتمانی این روز ها، کار بسیار سخت و سرسام آوری است. بنابراین وجود یک لباسشویی با کیفت و ماندگاری خوب در هر خانه، یکی از نیاز های اساسی خانواده ها به شمار می رود.

یکی از بهترین و با کیفیت ترین برند هایی که ما به شما پیشنهاد می کنیم، برند لوازم برقی بوش است. این برند مورد تأیید بسیاری از کارشناسان خبره این عرصه واقع شده و از ماندگاری بالایی برخوردار است. ما در این مقاله می خواهیم به ریشه یابی و حل یکی از رایج ترین مشکلات لباسشویی بوش بپردازیم. باز نشدن درب لباسشویی، قبل و بعد از انجام برنامه شستشو، یکی از بدترین مشکلاتی است که می تواند برای این دستگاه پیش بیاید.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که گاهی اوقات بعد از اتمام برنامه شستشو، هنگامی که اقدام به بیرون آوردن لباس های خود از داخل لباسشویی می کنید، درب دستگاه باز نشود. ماندن لباس های مرطوب در یک محفظه بدون جریان هوا، باعث ایجاد بو های نامطبوع شده و شما را مجبور به شستشوی دوباره آنها می کند. شاید اولین چیزی که برای حل این مشکل به ذهن شما خطور می کند، استفاده از زور باشد! اما بهتر است بدانید که استفاده از فشار بیشتر در این شرایط، فقط باعث آسیب رسیدن به قفل لباسشویی می شود.

ما در این مقاله به شما راهکار هایی را معرفی خواهیم کرد که بدون هیچ مشکلی بتوانید این ایراد را برطرف کنید. لازم به ذکر است که اگر درب دستگاه شما پس از اتمام برنامه بسته ماند، پس از این که درب را باز کردید، سریعاً لباس ها را از آن خارج کرده و بخش داخلی ماشین لباسشویی را کاملاً تمیز کنید.

علت های باز نشدن درب لباسشویی بوش عبارت اند از:

  • وجود مشکلات مختلف در روند تخلیه آب ماشین لباسشویی
  • داغ شدن بیش از حد ماشین لباسشویی
  • پر بودن بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی
  • فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی
  • خراب بودن و یا وجود شکستگی در دستگیره درب ماشین لباسشویی

وجود مشکلات مختلف در روند تخلیه آب ماشین لباسشویی

اگر پس از اتمام فرآیند شستشو، درب ماشین لباسشویی همچنان باز نشد، احتمال دارد برنامه آن هنوز به پایان نرسیده باشد. برای مطمئن شدن درباره این موضوع، بهتر است دوباره دستگاه را روی همان برنامه قبل تنظیم کرده و دکمه شروع را بزنید. اگر همچنان پس از اتمام شستشو درب لباسشویی باز نشد، حتماً مشکلی در روند تخلیه آب به وجود آمده.

اگر مشکل از انسداد مسیر تخلیه آب باشد، شما باید فرآیند تخلیه را به شکل دستی انجام دهید. برای این کار تنها کافی است شیلنگ تخلیه را از جای خود خارج کرده و آب موجود در آن را به بیرون هدایت کنید. پس از تخلیه لوله از آب، به رفع مسدودیت آن بپردازید. برای این کار نیز کافی است فیلتر و لوله تخلیه را بشویید. برای دسترسی به فیلتر ها، شستشو و یا تعویض آنها، بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید چون اگر خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، ممکن است به بخش های دیگر دستگاه صدمه بزنید.

خدمات ما: تعمیر ماشین لباسشویی بوش

داغ شدن بیش از حد ماشین لباسشویی

اگر باز نشدن درب ماشین لباسشویی شما به دلیل انسداد لوله تخلیه نبود، بهتر است حرارت دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. اگر دمای دستگاه خیلی بالا برود، ممکن است در حین شستشو خاموش شود. در بیشتر اوقات با خنک شدن لباسشویی، درب آن خود به خود باز می شود اما گاهی نیز این اتفاق نمی افتد. اگر درب لباسشویی شما همچنان بعد از خنک شدن آن باز نشد، بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید چون دستکاری شما ممکن است صدمات جدی به دستگاهتان وارد کند.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش

پر بودن بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی

اگر شما از آن دسته افراد هستید که فکر می کنید با شستن تعداد زیادی لباس در یک دور شستشو به خاطر مصرف کمتر آب و برق، هیچ آسیبی به ماشین لباسشویی‌تان وارد نخواهد شد، باید بگوییم که کاملاً در اشتباه هستید. استفاده بیش از حد ظرفیت لباسشویی در یک دور شستشو، علاوه بر این که باعث ایجاد صدا های ناهنجار از دستگاه می شود، آسیب های بسیاری نیز به آن وارد خواهد کرد. یکی از جدی ترین صدمات، خراب شدن قفل درب دستگاه است.

پس اگر درب ماشین لباسشویی شما باز نشد، یکی از دلایل آن می تواند استفاده بیشتر از حد ظرفیت آن باشد. برای حل این مشکل، بهتر است همیشه به اندازه سه چهارم ظرفیت لباسشویی از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که نباید به طور مستمر از دستگاه خود کار بکشید؛ چرا که این کار آسیب ها و صدمات جدی به لباسشویی وارد خواهد کرد.

پیشنهاد ما: نمایندگی تعمیرات بوش

فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی

از اصلی ترین دلایل باز نشدن درب لباسشویی شما فعال شدن قفل کودک آن است. اگر متوجه شدید که به دلیل فعال بودن قفل کودک است که درب لباسشویی پس از اتمام برنامه شستشو باز نمی شود، تنها کافی است به دفترچه راهنما مراجعه کنید. از آنجایی که نحوه غیر فعال کردن قفل کودک در هر برند ماشین لباسشویی با برند های دیگر تفاوت دارد، بهتر است برای این کار، از دستورالعمل های موجود در اینترنت استفاده نکنید.

خراب بودن و یا وجود شکستگی در دستگیره درب ماشین لباسشویی

دستگیره درب لباسشویی یکی از اجزای مهم دستگاه است که وجود هرگونه خرابی و یا مشکل در آن، می تواند دردسر های زیادی برای شما درست کند. در صورت مشاهده هرگونه خرابی و شکستگی در دستگیره درب ماشین لباسشویی بهتر است سریعاً از یک متخصص بخواهید تا آن را تعمیر کند. به یاد داشته باشید که به هیچ وجه از فردی ک تجربه و تخصص کافی در این کار را ندارد، کمک نخواهید؛ چرا که ممکن است به بخش های دیگر دستگاه آسیب برساند.

اگر درب ماشین لباسشویی بوش، با هیچ کدام از راهکار های بالا باز نشد، بهتر است از قابلیت باز شدن اضطراری درب آن، استفاده کنید. در کارخانه بوش، برای باز کردن درب دستگاه در هر شرایطی، یک ضامن به رنگ قرمز یا آبی در پشت دستگاه قرار می دهند که با کشیدن آن ضامن، درب لباسشویی کامل باز می شود. یکی از راه های دیگر باز کردن اضطراری درب ماشین لباسشویی بوش، خاموش کردن آن است. اگر درب دستگاه پس از خاموش کردن نیز باز نشد، بهتر است این مشکل را با یک متخصص در میان بگذارید.