یکی از وسایل برقی که وجود آن در هر خانه اهمیت بسیاری برای اعضای آن خانواده دارد، جاروبرقی است. امروزه و در آپارتمان ها، استفاده از جارودستی برای جمع کردن زباله های کوچکی که در سراسر منزل پخش هستند، کار سخت و سرسام آوری است. یکی از بهترین برند های جاروبرقی که ما به شما پیشنهاد می کنیم، برند بوش است؛ چرا که علاوه بر کیفیت بالا، مکش فوق‌العاده ای نیز دارد.

از آنجایی که تمیزی خانه برای اهالی آن اهمیت بسیار بالایی دارد، مکش بالای جارو و جمع کردن همه زباله های ریز و درشت، از کمترین انتظاراتی است که می توان از یک جارو برقی داشت؛ اما اگر دستگاه شما دچار ایراد شود، با مشکل بزرگی رو به رو خواهید شد و حتی ممکن است خانه تان تا مدتی کثیف بماند. به همین دلیل است که ما جاروبرقی برند بوش را به شما پیشنهاد داده و در این مقاله، می خواهیم علت عدم مکش جاروبرقی و روش هایی برطرف کردن آن را توضیح دهیم. البته برای حل عدم مکش جاروبرقی های سامسونگ، ویداس، ال جی، پاناسونیک و …. می توانید از روش های زیر کمک بگیرید.

علت های عدم مکش جارو برقی بوش عبارت اند از:

  •  مسدود بودن فیلتر هوای جارو برقی بوش
  • پر بودن کیسه زباله یا جایگذاری اشتباه آن در جارو برقی
  • ورود هوا به داخل جارو برقی بوش
  • مسدود بودن سر جاروبرقی بوش
  • کیپ بودن لوله تلسکوپی یا لوله خرطومی جاروبرقی

مسدود بودن فیلتر هوای جاروبرقی بوش

فیلتر هوای جارو برقی به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود آشغال های کوچک و گرد و خاک هایی که همراه با هوا به داخل دستگاه کشیده می شوند، تعبیه شده است. گاهی اوقات ممکن است به دلیل تجمع زیاد این آشغال ها و گرد و خاک ها در پشت فیلتر هوا، لوله جاروبرقی مسدود شده و قدرت مکش آن، کاهش یابد. بی توجهی شما به این مسئله ممکن است اوضاع را بدتر کرده و باعث خسارت های مالی هنگفتی شود. بنابراین بهتر است به محض مشاهده کاهش قدرت مکش جاروبرقی خود و یا ایجاد صداهایی از لوله آن، سریعاً فیلتر آن را بررسی کنید.

برخی از فیلتر های هوا که در جاروبرقی تعبیه شده اند، این قابلیت را دارند که شسته شوند و در صورت تماس با آب، هیچ آسیبی به آنها نخواهد رسید. اما گاهی با برخورد آب و یا مواد مخصوص شستشو با بعضی از این فیلتر ها، کارایی آنها به پایان رسیده و دیگر امکان استفاده از آنها وجود نخواهد داشت. بیشتر اوقات نیز، آنقدر گرد و خاک و خرده آشغال در فیلتر جاروبرقی جمع شده که شستن چیزی را درست نمی کند و شما باید آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید تا از ایجاد مشکلات تازه جلوگیری کرده باشید.

پیشنهاد ما به شما: نمایندگی تعمیرات بوش

علت های عدم مکش جارو برقی بوش عبارت اند از:

پر بودن کیسه زباله یا جایگذاری اشتباه آن در جارو برقی بوش

یکی از رایج ترین دلایل عدم مکش جاروبرقی بوش پر شدن کیسه زباله آن است. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، ممکن است از دستگاه خود صدا های عجیبی بشنوید و قدرت مکش جارو شما به کمترین حد برسد. اگر به این اتفاق بی توجه باشید و برای تعویض کیسه زباله و یا خالی کردن آن اقدامی نکنید، در اثر پر شدن بیش از حد، کیسه پاره شده، زباله ها به داخل دستگاه نفوذ کنند و موتور دستگاه شما خراب شود. بنابراین پر بودن کیسه زباله جارو برقی می تواند باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیر دستگاه شما شود.

اکثر اوقات نیز بعد از این که افراد کیسه زباله جاروبرقی را تعویض یا خالی می کنند، به جایگذاری آن توجه نمی کنند. لازم به ذکر است که تنها یک جایگذاری اشتباه می تواند باعث مختل شدن فعالیت دستگاه شما شود. اگر کیسه زباله در جای اصلی خود قرار نگیرد، هنگام استفاده شما از جاروبرقی، زباله هایی که وارد لوله می شوند، به داخل کیسه نمی روند. این زباله ها، مستقیم وارد دستگاه می شوند و به دلیل مکش دستگاه، برخی از آنها به موتور نفوذ کرده و باعث از کار افتادن جارو می شوند. بنابراین بهتر است جایگذاری کیسه زباله دستگاه را با توجه به دستورالعمل آن در دفترچه راهنما انجام دهید.

ورود هوا به داخل جارو برقی بوش

شرح کار جارو برقی بوش به این صورت است که دستگاه، با ایجاد یک خلأ کم و بیش در داخل خود و نیروی کشش لوله، زباله ها را درون کیسه زباله جمع آوری می کند. در صورت هرگونه شکاف بزرگ یا کوچک بر روی بدنه دستگاه و یا لوله آن، خلأ درونی از بین رفته و فعالیت آن مختل خواهد شد. برای حل این مشکل، اگر شکاف یا شکستگی روی بدنه دستگاه باشد، تنها کافی است آن را به خوبی بپوشانید و اگر روی لوله خرطومی آسیب دیده بود، بهتر است آن را تعویض کنید.

مسدود بودن سر جاروبرقی بوش

سر یا پاروی جاروبرقی یکی از اجزاء جاروبرقی است که در نوع مکش آن بسیار تأثیر دارد. گاهی اوقات گیر کردن پرز های فرش و زباله های کوچک در این بخش، باعث می شود که دستگاه قدرت مکش خود را از دست بدهد. اگر شما نسبت به این مسئله بی توجه بوده و سر جارو برقی خود را تمیز نکنید، به موتور دستگاه شما آسیب خواهد رسید. بنابراین بهتر است بعد از هر چند دور جارو کشیدن، پارو جاروی خود را از پرز ها و زباله ها پاک نمایید.

کیپ بودن لوله تلسکوپی یا لوله خرطومی جاروبرقی بوش

لوله خرطومی همان بخش از لوله جاروبرقی است که پلاستیکی و انعطاف پذیر است. لوله تلسکوپی نیز در ادامه لوله خرطومی قرار دارد و میزان ارتفاع آن قابل تنظیم است. در صورت تجمع پرز ها، زباله های ریز و یا لباس های کوچکی همچون جوراب و دستکش، در هرکدام از این لوله ها، جاروبرقی قدرت مکش خود را از دست خواهد داد. اگر هرچه زودتر ایراد را برطرف نکنید، ممکن است این مشکل کوچک، باعث خرابی های بزرگ و خسارات مالی هنگفتی برای شما شود.

در اکثر اوقات، بیشتر مشکلاتی که برای جاروبرقی شما پیش می آیند، فنی هستند. علت و راه حل های برخی از این مشکلات آن چنان پیچیده هستند که از دست افراد بی تجربه و بی تخصص، کاری بر نخواهد آمد و حتی گاهی اوقات ممکن است با دخالت این افراد، خسارت وارد شده به دستگاه شما افزایش یافته و فعالیت دستگاه به کلی مختل شود. پس بهتر است قبل از دست‌کاری جاروبرقی خود، از یک تعمیرکار یا یک متخصص بخواهید تا آن را بررسی و خرابی را برطرف کند. اگر به دنبال تعمیر جاروبرقی بوش توسط نمایندگی رسمی هستید حتما از طریق منو وارد قسمت مربوطه شوید.