در این مقاله نحوه تعویض لامپ یخچال و علت روش نشدن لامپ یخچال، یا به عبارت دیگر علت روشن نشدن لامپ یخچال را برای شما خواهیم گفت. این کار را خودتان در منزل می توانید انجام دهید.

لامپ درون یخچال در ظاهر قطعه چندان کاربردی به  نظر نمیرسد. اما همه ی ما تجربه گشتن به دنبال بطری آب و میوه را در شب داریم. فرض کنید در این لحظه لامپ یخچال سوخته باشد و مجبور شوید که چراغ خانه را روشن کنید. باید امیدوار بود که اعضای خانواده در نزدیکی آن خواب نباشند.

 تعویض لامپ یخچال کار سخت و پیچیدهای نیست. در نتیجه اگر مشکل روشن نشدن لامپ یخچال را دارید، همراه ما باشید تا نحوهی تعویض لامپ یخچال و دلایل رخ دادن آن را بررسی کنیم.

دلایل روشن نشدن لامپ یخچال

مواردی که در ادامه بعنوان دلایل خاموش شدن یا روشن نشدن لامپ یخچال ساید بای ساید برای شما ذکر خواهیم کرد. برای تمامی برندهای جنرال الکتریک، بوش، سامسونگ، ال جی و… جوابگو بوده و قابل استفاده است. زیرا تفاوتی در نحوه کارکردن لامپ یخچال های مختلف وجود ندارد.

دلایل روشن نشدن لامپ یخچال

1-سوختن لامپ یخچال

یکی از مهمترین و شایع ترین دلایلی که علت روشن نشدن لامپ یخچال شماست، سوختن یا نیم سوز شدن لامپ است.

با این حال قبل از تعویض لامپ یخچال بهتر است از خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید. در این صورت می بایست مطابق برند و مدل یخچال لامپ مناسب را تهیه کنید. لامپ یخچال نیز مانند دیگر لامپ های خانه عمر مفیدی دارد. پس ممکن است در اثر پایان عمر مفید و استهلاک، لامپ بسوزد.

لامپ یخچال دو نوع است. نوع اول لامپ ال ای دی (LED) یخچال است، این لامپ طول عمر بسیار بالاتری دارد و به ندرت می سوزد.

نوع دوم لامپ رشته ای است که در یخچال های قدیمی بیشتر دیده میشود. این نوع لامپ نسبت به لامپ LED طول عمر کمتری دارد و سوختن آن مشهود است. به این صورت که بخشی از آن سیاه شده و اگر آن را تکان بدهید صدای رشته ی آن را خواهید شنید.

2-خرابی سوکت یا سرپیچ لامپ

در صورتی که با بررسی لامپ یخچال از سالم بودن آن اطمینان حاصل کردید، ممکن است علت خاموش شدن لامپ یخچال به دلیل ایراد از سوکت آن باشد. در این صورت سرپیچ لامپ دچار سوختگی و یا به علت رطوبت یخچال دچار زنگ زدگی شده است.

این امر موجب قطع جریان برق ورودی به یخچال می شود، ابتدا سوکت را باز کرده و بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض کنید. در زمان بررسی از یک مولتی متر برای وجود جریان برق استفاده کنید.

3-خرابی و مشکل در میکروسوئیچ درب یخچال

میکروسوئیچ درب یخچال قطعه ای است پلاستیکی، که داخل آن فنری قرار دارد. باز شدن درب یخچال این فنر باز شده و مدار لامپ را وصل می کند. با بسته شدن درب، فنر فشرده شده و مدار لامپ را قطع می کند.

این قطعه معمولا در قسمت بالایی یخچال قرار دارد. محل قرارگیری آن در یخچال های مختلف، متفاوت است. بنابراین خرابی میکروسوئیچ می تواند یکی از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال و یا یکسره روشن ماندن آن باشد.

اگر به وضعیت میکروسوئیچ مشکوک هستید برای تست باید آن را درآورید. از یک مولتی متر برای بررسی وصل بودن جریان برق سیم های متصل به میکروسوئیچ می توانید استفاده کنید. با مشاهده خرابی و معیوب بودن فنر آن را با توجه به مدل و برند یخچال تعویض کنید.

4-مشکل در برد الکترونیکی یخچال

اگر مشکل را با بررسی موارد بالا پیدا نکردید ، باید مدار یخچال را بررسی کنید. ایراد کوچکی در مدار یخچال می تواند باعث عدم برق رسانی به مدار لامپ یخچال شود. تعمیر برد الکترونیکی یخچال نیاز به دانش تخصصی الکترونیک و تعمیرات یخچال دارد. عدم تجربه کافی در این زمینه منجبر به آسیب زدن به بخش های دیگر یخچال می شود.

پس در نتیجه از یک تعمیرکارمتخصص در این زمینه کمک بخواهید تا علت را بررسی کند.

روش تعویض لامپ یخچال

همان‌طور که ذکر شد رایج‌ترین علت روشن نشدن لامپ یخچال اشکال در خود لامپ است که ناشی از سوختگی آن است. مخصوصاً لامپ مربوط به یخساز یخچال که معمولاً از توان مصرفی کمی برخوردار است و در طولانی مدت می‌سوزد.

 برای تعویض لامپ یخچال ابتدا باید لامپ قبلی را خارج کنید. معمولا محل قرارگیری لامپ یخچال در بالای آن است، اما در برندهای مختلف یخچال، محل قرارگیری لامپ متفاوت است. در مدل های قدیمی یخچال لامپ در کنار ترموستات در گوشه قرار گرفته است.

اگر از محل دقیق لامپ یخچال مطمئن نیستید به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید. برای امنیت بیشتر ابتدا یخچال را از برق بکشید. لامپ یخچال معمولا در در یک محفظه یا حبابی تعبیه می‌شود تا پخش نور را بیشتر کند.

لازم است این محفظه را خارج کنید. در بعضی مدل ها این محفظه با پیچ محکم شده است، با باز کردن پیچ قادر به درآوردن محفظه خواهید بود. در بعضی دیگر با چرخش خلاف عقربه های ساعت محفظه جدا می شود. پس از درآوردن محفظه، لامپ قدیمی را نیز با چرخش خلاف عقربه های ساعت از سرپیچ جدا و خارج کنید.

در اینجا با بررسی انتهای لامپ و سرپیچ مطمئن شوید، لامپ یخچال سوخته است. لامپ جدید را که مشابه برند و مدل یخچال شما است را متصل و محفظه را در جای خود قراردهید. برای تعویض سرپیچ لامپ یخچال نیز قبل از قرار دادن محفظه در جای خود، بعد از جدا کردن لامپ می بایست سرپیچ و سیم پیچی های زیر آن را بررسی کنید تا دچار پارگی، خوردگی و سوختگی نباشند.

در صورت مشاهده هرگونه مشکل در سرپیچ یخچال، آن را با مدل مشابه تعویض کنید. برای این کار لازم است اتصالات را به سرپیچ چدید متصل کنید و محفطه را در جای خود قرارداده و یخچال را روشن کنید.

نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک

در این مقاله با نحوه ی تعویض لامپ یخچال، دلایل خاموش شدن لامپ یخچال یا روشن نشدن لامپ یخچال آشنا شدید. درصورتی که اینکار برای شما دشوار بود، می توانید با نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک در تهران تماس گرفته و از متخصصین ما در این حیطه کمک بگیرید.