یخچال یکی از مهمترین لوازم خانگی است، که در هر خانه ای می توان آن را پیدا کرد. اهمیت آن از آنجایی است که تمام مواد غذایی مصرفی را در آن قرار می دهیم. اگر برای یک روز هم مشکلی برای آن پیش بیاید، ممکن است بسیاری از مواد غذایی داخل یخچال فاسد و خراب شود.

فریزر یکی از مهمترین قسمت های یخچال محسوب می شود؛ زیرا مواد غذایی در آن نگهداری می شود که باید در دمای خیلی پایین باشند. اگر یک روز درب فریزر را باز کرده و با دمای بالای آن مواجه شویم چه کاری باید انجام دهیم؟ یا اگر فریزر یخ نبسته باشد چه مشکلی برایش پیش آمده؟ در ادامه مقاله، علت سرد نکردن یخچال فریزر با گلد سرویس همراه باشید تا برایتان مطرح می کنیم. تا در مواقع بروز چنین مشکلات زیان آوری، بتوانید علت آن را جویا شده و هرچه سریع تر آن را حل کنید.

علت های سرد نکردن یخچال فریزر

سرد نکردن یخچال فریزر یکی از جدی ترین مشکلات یخچال می تواند باشد. چرا که مواد غذایی در آن نگهداری می شود که می خواهیم در مدت زمان طولانی تری آن ها را مصرف کنیم. و سرد نبودن فریزر باعث زودتر فاسد شدن آنها می شود.

علت های سرد نکردن یخچال فریزر به شرح زیر است:

 • معیوب بودن موتور فن کندانسور
 • خراب شدن فن آواپراتور
 • کثیف بودن سیم پیچ خازن
 • خراب بودن خازن یا رله
 • آواپراتور بطور کامل یخ زده باشد
 • معیوب بودن برد کنترل دما
 • عدم رسیدن برق به یخچال
 • تنظیم نبودن کنترل دما فریزر
 • خالی بودن محفظه فریزر
 • معیوب بودن درب فریزر
 • مسدود و خراب بودن لوله های کندانسور
 • خراب شدن ترموستات

تمام مواردی که برای شما ذکر شده است. می تواند علت سرد نکردن یخچال فریزر شما باشد. در ادامه مطلب هرکدام را برای شما توضیح خواهیم داد.

معیوب بودن موتور فن کندانسور

معیوب بودن موتور فن کندانسور اولین علت سرد نکردن یخچال فریزر است. اگر موتور فن کندانسور فریزر معیوب شده باشد، هوا را نمی تواند از سیم پیچ های آن عبور دهد.  در نتیجه باعث سرد نشدن فریزر می شود؛ اما ممکن است این علت مکانیکی یا الکتریکی باشد. با بررسی موتور می توانید به آن پی ببرید.

خرابی فن آواپراتور

علت سرد نکردن یخچال فریزر می تواند خراب بودن فن آواپراتور آن باشد. این فن  سرمای ایجاد شده در فریزر را به کمک فن کندانسور به گردش در می آورد. خراب بودن این فن باعث می شود سرما به گردش در نیاید و فریزر خنک نشود.

کثیف بودن سیم پیچ خازن

کمپرسور یخچال برای خنک کردن آن، از سیم پیچ هایی استفاده می کند. سیم پیچ خازن که معمولا در پایین فریزر قرار دارد، با فشرده کردن گاز سرد کننده، آن را به مایع تبدیل می کند. این سیم پیچ ها گرما را از طریق عبور دادن این مایع پراکنده ساخته و باعث خنک شدن فریزر می شوند.

اگر این سیم پیچ ها کثیف باشد و گرد و غبار روی آنها را گرفته باشد، کارشان را به خوبی انجام نمی دهند. که خود می تواند علت سرد نکردن یخچال ساید باشد.

خراب بودن خازن یا رله

یکی دیگر از علت های سرد نکردن یخچال فریزر خراب بودن خازن آن می تواند باشد. این خازن با کمک سیم پیچ ها کمپرسور فریزر را خاموش و روشن می کند. خراب بودن این قطعه می تواند باعث کار نکردن کمپرسور شود. این مورد باعث می شود که فریزر یخچال سرد نشود.

آواپراتور به طور کامل یخ زده باشد

لوله های مارپیچ آواپراتور پس از مدتی بطور کامل یخ می زنند و باید پس از مدتی آنها را یخ زدایی کنید. در فریزر های جدید این یخ زدایی توسط سیستم اتوماتیک یخچال صورت می گیرد. اما در مدل های قدیمی این یخ زدایی باید بصورت دستی انجام شود.

خدمات ما: نمایندگی تعمیرات فریجیدر

معیوب بودن برد کنترل دما

برد کنترل دما وظیفه ارسال کردن ولتاژ به موتور فن و کمپرسور را برعهده دارد. اما اگر به درستی کار نکند سیستم خنک کننده فریزر نیز کار نمی کند. که باعث سرد نشدن دمای یخچال فریزر می شود. با معیوب شدن این برد حتما باید آن را تعویض کنید.

عدم رسیدن برق به یخچال

برای اینکه از وصل بودن یخچال اطمینان حاصل کنیم، درب آن را باز کنید. اگر لامپ یخچال روشن شد، برق یخچال وصل است. اما اگر روشن نشد، یخچال برق ندارد. برای حل این مشکل، وصل بودن پریز برق را بررسی کنید و اگر مشکل حل نشد با نمایندگی گلد سرویس تماس بگیرید.

تنظیم نبودن کنترل دما فریزر

دمای اکثر یخچال فریزر ها بصورت دستی تنظیم می شوند. ابتدا نمایشگر یخچال را کنترل کنید که دمای فریزر چند درجه است. اگر دمای آن بالا باشد می تواند علت سرد نکردن یخچال فریزر باشد. با تنظیم دما می توانید فریزر را خنک کنید.

خالی بودن محفظه فریزر

این نکته را در نظر داشته باشد که پر بودن محفظه های فریزر به خنک نگه داشتن آن کمک می کند. اما در مقابل بیش از حد پر بودن آنها نیز باعث می شود که گردش هوا به خوبی صورت نگیرد. هنگام باز کردن درب فریزر هوای خنک آن خارج شده و هوای گرم جایگزین آن می شود. پر بودن محفظه ها این کمک را به فریزر می کند، که برای از بین بردن هوای گرم، فشار کمتری به موتور بیاورد.

معیوب بودن درب یخچال فریزر

یکی از مشکلات شایع که علت سرد نکردن یخچال فریزر است، می تواند معیوب بودن درب آن باشد. معیوب بودن درب فریزر می تواند به علت پر بودن بیش از حد محفظه ها یا اشکال در لولای درب آن باشد. با بررسی درب فریزر از بسته شدن آن مطمئن شوید. زیرا باز بودن درب باعث خارج شدن هوای سرد داخل فریزر می شود.

مسدود و خراب بودن لوله های کندانسور

لوله های کندانسور گازی را از خود عبور می دهند، که این گاز گرمای داخل فریزر را جمع آوری می کند. مسدود بودن این لوله ها باعث می شود، گرمای داخل فریزر جمع آوری نشده و فریزر گرم بماند. با بررسی آنها باید مشکل خرابی یا مسدود بودنشان را حل کنیم. تا فضای داخل فریزر را خنک کند.

خراب شدن ترموستات

وسیله ای که دمای داخل یخچال را کنترل می کند، ترموستات است. اگر این قطعه خراب شود دمای داخل یخچال تنطیم نشده و می تواند علت سرد نشدن یخچال فریزر باشد. با تعویض یا تعمیر ترموستات می توانیم مشکل را حل کنیم.

تمام مواردی که می تواند علت سرد نشدن یخچال فریزر باشد را برایتان بیان کردیم. با بررسی موارد ذکر شده می توانید به هرچه سریعتر حل شدن آن کمک کنید. امیدواریم مطالب کاربردی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. اگر به دنبال تعمیر یخچال فریجیدر بودید ما به عنوان نمایندگی رسمی جنرال الکتریک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.