یکی از اصلی ترین وسایل برقی که وجود آن در هر خانه و برای خانواده ها، امری ضروری به شمار می رود، یخچال فریزر است. از آنجایی که مدت زمان ماندگاری خوراکی ها، به کیفیت یخچال  بستگی دارد؛ بنابراین یکی از دغدغه های هر خانواده در خرید یخچال فریزر، کیفیت و برند آن است. یکی از بهترین و با کیفیت ترین برند های موجود در بازار که ما به شما پیشنهاد می کنیم، برند بوش است.

در یخچال فریزر های سری جدید برند بوش، صفحه نمایش به کار رفته و اکثر تنظیمات دستگاه، با کمک آن انجام می شود؛ اما در یخچال فریزر های قدیمی این برند، چنین چیزی وجود ندارد و تنظیمات بخش های مختلف دستگاه، توسط دکمه های مخصوص انجام شده و وضعیت یخچال، توسط چراغ های چشمک زن، نمایش داده می شود. برای نشان دادن سطح دمای دستگاه، سه چراغ قرمز، زرد و سبز، داخل آن تعبیه شده.

پیشنهاد ما به شما: نمایندگی تعمیرات بوش

این چراغ ها در حالت عادی، به شما نشان می دهند که دمای یخچال متناسب است یا نه. هنگامی که چراغ سبز روشن باشد، نشان دهنده دمای مناسب یخچال فریزر است پس نیازی به تغییر دما ندارید. زمانی که چراغ زرد روشن می شود، به این معنی است که دمای دستگاه، مناسب نیست و کمی دچار تغییر شده است. معمولاً هنگامی که یخچال فریزر را تازه روشن می کنید، چراغ زرد روشن می شود؛ چرا که دستگاه تازه شروع به کار کرده و طول می کشد تا دمای آن به حالت عادی برگردد. بهترین حالت برای تنظیم دمای یخچال، 4 درجه سانتی گراد و برای فریزر 20- درجه است.

وقتی که چراغ قرمز روشن شده و شروع به چشمک زدن می کند، به این معنی است که دمای یخچال اصلاً مناسب نگهداری مواد غذایی نیست و شما باید دمای یخچال خود را تغییر دهید. بی توجهی شما به این چراغ، باعث خراب شدن بسیاری از مواد غذایی شده و به تدریج، تمام فعالیت های دستگاه را مختل می کند. گاهی اوقات نیز، افراد به دلیل ندانستن علت چشمک زدن این چراغ و برخی دست‌کاری هایی که برای برطرف کردن آن انجام می دهند، باعث خرابی دستگاه گردیده و حتی مجبور می شوند آن را تعویض کنند.

رایج ترین دلایل چشمک زدن یخچال فریزر بوش عبارت اند از:

  • خراب بودن فن یخچال
  • خراب بودن سنسور فریزر
  • کاهش و یا افزایش دمای یخ ساز و سنسور آن
  • خراب بودن سیستم برفک زدایی و سنسور های آن
  • خراب بودن محفظه جادویی

خراب بودن فن یخچال

فن یخچال فریزر بوش، یکی از مهم ترین اجزاء آن است که بروز هرگونه مشکل یا خرابی در آن، می تواند باعث مختل شدن عملکرد یخچال و چشمک زدن چراغ قرمز بشود. از اصلی ترین دلایل مختل شدن فعالیت های فن، می توان به سوختن موتور و اتصالی سیم های برق آن اشاره کرد. این بخش، وظیفه جا به جا کردن و تهویه هوای داخل دستگاه را بر عهده دارد. بنابراین وجود هرگونه ایراد کوچک در این فن، باعث فاسد شدن مواد غذایی درون آن و به تدریج، خراب شدن خود یخچال فریزر می شود. در صورت بروز هرگونه مشکل در این بخش، بهتر است سریعاً از یک متخصص بخواهید تا مشکل را بررسی و رفع کند.

خدمات ویژه گلد سرویس: تعمیر ساید بای ساید بوش

خراب بودن سنسور فریزر

سنسور فریزر قطعه ای حیاتی در یخچال فریزر است که تمام فعالیت های آن را کنترل می کند. این سنسور، به کمترین و بیشترین دمای فریزر بسیار حساس است و زمانی که دمای فریزر از حالت عادی که سنسور می خواهد، بیشتر و یا کمتر شود، چراغ قرمز شروع به چشمک زدن می کند. سنسور فریزر، می تواند به دلایلی مانند وجود مشکلات فنی در خودش و یا اتصالی سیم‌هایش، خراب شده و باعث از کار افتادن فریزر شود. در صورتی که متوجه وجود مشکل در سنسور فریزر شدید، بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه اتفاق ناگوار، از یک تعمیر کار بخواهید تا ایراد را برطرف کند.

 کاهش یا افزایش دمای یخ ساز و سنسور آن

یخ ساز، یکی از بخش های کاربردی یخچال فریزر بوش است که اجزاء مختلفی اعم از تعدیل کننده یخ، خارج کننده یخ، پرتاب کننده یخ و سنسور دارد. بروز هرگونه خرابی در این بخش ها، خسارت های زیادی به یخچال فریزر شما وارد خواهد کرد. از رایج ترین دلایل خراب شدن سنسور یخ ساز، نا توانی در کنترل کمترین و بیشترین دمای یخ ساز است؛ چرا که کنترل تمام عملکرد های یخ ساز به عهده سنسور آن می باشد. در صورت مشاهده خرابی هر یک از بخش های یخ ساز، سریعاً از یک متخصص بخواهید تا آن را مورد بررسی قرار داده و تعمیر کند.

خراب بودن سیستم برفک زدایی و سنسور های آن

یکی از مزیت های یخچال فریزر بوش، وجود سیستم برفک زدایی در آن است، که برای راه انداختن آن، تنها کافی است به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید. در بیشتر دستگاه ها برای این کار، دکمه مخصوصی تعبیه شده و تنها با فشردن آن، فریزر به صورت خودکار شروع به از بین بردن برفک ها می کند. اگر مدت زمانی که فریزر صرف برطرف کردن این مشکل می کند، بیشتر از زمانی باشد که دستگاه برای آن برنامه ریزی کرده، چراغ قرمز روی یخچال فریزر، شروع به چشمک زدن می کند که برای حل این مشکل، بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید.

در اغلب یخچال فریزر های برند بوش، سیستم برفک زدایی دارای یک سنسور مخصوص است که تمام فعالیت های این سیستم را کنترل می کند. بروز کوچک ترین مشکل در این سنسور، باعث مختل شدن عملکرد های سیستم برفک زدایی شده و به تدریج، به فریزر شما آسیب وارد می کند. از رایج ترین خرابی هایی که برای این سنسور اتفاق می افتد، می توان به آسیب دیدن سیم کشی ها، اتصالات، سوکت سنسور و یا خود آن، اشاره کرد. با مشاهده هر یک از این ایراد ها در قسمت سنسور، سریعاً از یک متخصص فنی کمک بخواهید و از دست‌کاری یا سپردن آن به یک فرد بی تجربه، خودداری فرمایید.

خراب بودن محفظه جادویی

محفظه جادویی که به قلب یخچال فریزر معروف است، وظیفه تعیین دمای بخش های مختلف دستگاه شما را بر عهده دارد. این محفظه، برای هر بخش یخچال و فریزر، سنسور های جداگانه دارد تا بتواند دمای مناسبی برای هر جزء تنظیم کند. برای مثال، دمای بخش مخصوص میوه ها در یخچال، از سایر بخش ها، بیشتر و دمای طبقات مختلف فریزر، از دمای یخچال، کمتر است. بنابراین، وجود هر گونه خرابی در محفظه جادویی و یا سنسور های آن، باعث چشمک زدن چراغ قرمز و مختل شدن کل فعالیت های یخچال فریزر شما خواهد شد. پس بهتر است با مشاهده هرگونه ایراد در این محفظه، سریعاً از یک تعمیر کار بیا متخصص کمک بخواهید و از مراجعه به افراد بی تجربه که تخصص کافی در این امر ندارند، جداً خودداری کنید.