یکی از پرکاربرد ترین وسایل برقی که امروزه در خانه های اکثر افراد یافت می شود، ماشین ظرفشویی است. از آنجایی که امروزه و در زندگی های آپارتمانی شستشوی ظرف ها با دست، کار سخت و خسته کننده ای می باشد و باعث مصرف آب زیادی خواهد شد، بنابراین وجود ظرفشویی در هر خانه، می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف آب شود.

از طرفی دیگر وجود کوچک‌ترین خرابی در ماشین ظرفشویی، می تواند باعث مختل شدن تمام اجزاء آن شود. پس بهتر است با مشاهده هر گونه مشکل کوچک یا بزرگ در ظرفشویی خود، سریعاً به فکر حل کردن آن باشید تا باعث ایجاد خسارت و مشکلات بیشتر در دستگاه نشود.

یکی از بهترین برند های ظرفشویی که می توانیم به شما معرفی کنیم، برند بوش است. ما می خواهیم در این مقاله، علت زنگ زدگی و راه های برطرف کردن آن را در ظرفشویی بوش بررسی کنیم.

زنگ زدگی و خوردگی، بیشتر بر روی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی بوش به وجود می آیند چرا که جنس آن از استیل است. این زنگ زدگی و خوردگی، اکثراً به شکل لکه و یا تو رفتگی های قرمز و قهوه ای رنگ دیده می شوند. اگر هرچه زودتر بعد از ایجاد این لکه ها به فکر برطرف کردن آن‌ها نباشید، ممکن است باعث ایجاد فرسودگی های بیشتر در ظرفشویی و به تدریج باعث مختل شدن فعالیت های این وسیله شوند. حتی این اتفاق ممکن است افراد را مجاب به تعویض دستگاه کند.

اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید که فکر می کنید استیل داخلی ماشین ظرفشویی از نوع استیل ضد زنگ ساخته شده و دچار فرسودگی و خوردگی نمی شود، باید بگوییم که کاملاً در اشتباه هستید و با همین طرز فکر غلط، ممکن است باعث ایجاد خرابی های جبران ناپذیری در دستگاه خود شوید. اولین مرحله، برای جلوگیری از زنگ زدن استیل سبد ظرفشویی، یافتن علت های این اتفاق است.

پیشنهاد ما به شما: تعمیر ظرفشویی بوش

علت های زنگ زدن استیل داخلی ماشین ظرفشویی بوش، عبارت اند از:

  • رسوبات و اجرامی که در لوله ماشین ظرفشویی بوش قرار دارند
  • شوینده نامناسب و استفاده زیاد از آن
  • آب ورودی به ماشین ظرفشویی بوش
  • استفاده از نمک و مایع جلا دهنده

علت های زنگ زدن استیل داخلی ماشین ظرفشویی بوش

رسوبات و اجرامی که در لوله قرار دارند

با مشاهده زنگ زدگی های روی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی بوش، شاید شما فقط به این فکر کنید که مشکل از همان بخش داخلی است که لکه ها روی آن مشاهده می شوند؛ اما گاهی بهتر است شیلنگ ورودی آب را نیز مورد بررسی قرار دهید. هنگامی که شیلنگ بیش از حد فرسوده باشد، بدنه داخلی آن شروع به زنگ زدن می کند و چون آب در آن جریان دارد، می تواند بخش های فرسوده و بخش هایی که دچار خوردگی شده اند را به داخل دستگاه هدایت کند.

اگر متوجه شدید که این مشکل دقیقاً از بخش شیلنگ ظرفشویی بوش است، تنها کافیست برای حل آن یک فیلتر با اندازه مناسب تهیه کرده و از یک متخصص فنی یا یک تعمیر کار بخواهید تا آن را در بخش شیر ورودی، نصب کند. این کار جلوی املاح و بخش های فرسوده ای که ممکن است آب، با خود به داخل دستگاه حمل کند را می گیرد.

 شوینده نامناسب و استفاده زیاد از آن

استفاده از شوینده های تقلبی و غیر استاندارد که شامل انواع ترکیبات کلر دار می باشند، می توانند در مدت زمان کوتاهی باعث زنگ زدن ظروف، سبد و بدنه استیل ماشین ظرفشویی بوش شوند. ترکیبات کلرداری که در این نوع شوینده ها هستند، قابلیت خورندگی بسیار بالایی دارند. یکی از اصلی ترین دلایل غیر استاندارد بودن برخی شوینده ها، وجود همین مواد کلر دار در آن‌ها است.

برخی افراد نیز فکر می کنند که با استفاده زیاد از مواد شوینده در یک دور شستشو، ظروف آن‌ها تمیز تر خواهند شد. حال به این فکر کنید، علاوه بر اینکه شوینده غیر استاندارد است و حتی استفاده کم از آن نیز می تواند باعث زنگ زدن و ایجاد خوردگی در سبد، ظروف و بدنه استیل شود، بعضی مردم به اندازه دو برابر حد معمول از آن استفاده می کنند!

بنابراین بهتر است، هنگام خرید مواد شوینده ای که می خواهید از آن‌ها در ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید بسیار دقت داشته باشید؛ چرا که استاندارد بودن این مواد می تواند احتمال خرابی، ایجاد هزینه های اضافه برای تعمیر و یا حتی تعویض آن را کاهش داده و امکان وقوع این اتفاق را به صفر برساند. حتماً توجه داشته باشید، مقدار ماده شوینده ای که می خواهید در یک دور شستشو استفاده کنید، طبق دفترچه راهنمای دستگاه باشد.

آب ورودی به ماشین ظرفشویی بوش

در برخی از شهر های ایران، زنگ زدن و خوردگی ظروف، استیل داخلی دستگاه و سبد ظرفشویی بسیار سریع اتفاق می افتد؛ چرا که این زنگ زدگی توسط اکسید های آهن که در آب این شهر ها وجود دارند، تسریع می شود. آهن و اکسید های موجود در آب، با چرخش در ماشین ظرفشویی، باعث زنگ زدگی، خوردگی و ایجاد لکه های قهوه ای یا قرمز در سطح این دستگاه می شوند.

در این شرایط نیز بهتر است یک فیلتر با اندازه و کیفیت مناسب تهیه کنید و از یک متخصص بخواهید تا آن را در ورودی آب نصب کند. کار این فیلتر جدا کردن املاح از آب است؛ زیرا این املاح باعث وقوع اتفاقات ناگوار در ماشین ظرفشویی بوش می شود.

پیشنهاد ما به شما: نمایندگی تعمیرات بوش

استفاده از نمک و مایع جلا دهنده

نمک و مایع جلا دهنده ای که در ماشین های ظرفشویی استفاده می شوند، از مهم ترین و اصلی ترین عوامل زنگ زدگی به حساب می آیند. این زنگ زدگی روی ظروف، بدنه استیل دستگاه و سبد آن به وجود می آید؛ چرا که ترکیب این مواد با ذرات شور و اسیدی که بر روی برخی از ظروف باقی مانده اند، در دمای بالا باعث ایجاد یک خورنده قوی می شوند که باید بلافاصله بعد از پایان کار ظرفشویی، روی بدنه و ظروف را از این خورنده قوی پاک کنید.

هنگامی که می خواهید منبع نمک و مایع جلا دهنده ماشین ظرفشویی خود را پر کنید، حتماً به یاد داشته باشید که نباید این مواد بیرون از منبع بریزند، برای این کار از قیف استفاده کرده تا امکان وقوع این اتفاق را به صفر برسانید و از خسارت های احتمالی، جلوگیری کنید.